Od dość dawna interesuje mnie tradycyjne, polskie wzornictwo. Polskie wzory ludowe przeżywają obecnie swój renesans a ich popularność w przeciągu kilku ostatnich lat wzrosła ogromnie.

Stało się tak za sprawą kilku czynników. Po pierwsze to od kilku lat przybywa do Polski ogromna ilość turystów, czego nie było wcześniej. Mieszkając w Warszawie i pracując, gdy codziennie przechadzam się Nowym Światem, szczególnie w godzinach ok. 10 spotkać można prawie samych turystów. Co za tym idzie wzrosła bardzo ilość sklepów z pamiątkami (dzięki Bogu, gdyż wcześniej w sektorze pamiątkowym było u nas wręcz fatalnie), powstaje masa sklepików, gdzie można kupić ciekawe rzeczy z rysem Polskim, a wydaje mi się, że jednym z naszych największych atutów są właśnie te przepiękne, unikalne, kolorowe wzory folkowe. Są cudowne, przepięknie prezentują się na różnego rodzaju produktach od poduszek zaczynając poprzez wyroby papiernicze – zeszyty, notesy, papiery do pakowania, torebki na prezenty, ale także ubrania, artykuły dekoracyjne do domu oraz wnętrz i wiele, wiele innych. Lista jest długa i długo można by było wymieniać. Obok pamiątek z wzorami folk uważam, że fantastyczną pamiątką, którą można sobie kupić z Polski (ale nie tylko, w polskich domach jest ona jak najmilej widziana) nasza wspaniała ceramika z Bolesławca. Sama używam takiej w domu. Produkty te są świetnej jakości i co tu dużo mówić, są po prostu śliczne – szczególnie lubię najbardziej tradycyjny wzór – białe pieczątki z oczkiem na ciemnoniebieskim tle.

Wracając do wzorów folkowych, postanowiłam, że również chcę mieć swój wkład w szerzenie naszej polskiej kultury i tradycji dlatego też stworzyłam własne wzory folkowe, które już pojawiają się w sklepach na różnych produktach.

Stolicą naszych ludowych wzorów jest Łowicz – często spotykaną nazwą są polskie wzory Łowickie czyli właśnie takie kolorowe kwiaty. Na początku powstawały one w formie wycinanek z papieru, obecnie w formie graficznej przeżywają wielką popularność. Do wzrostu ich popularności na pewno przyczyniła się także Cleo oraz Donatan ze swoimi „Słowiankami” na Eurowizji. Cleo otworzyła sklep z ubraniami z motywami folk. A co Wy o nich sądzicie? Macie w domach jakieś przedmioty ze wzorem ludowym?

wzorylowickie